Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

ABD’de tüketici güveni temmuzda beklentileri karşılayamadı

ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi, temmuzda geçen aya kıyasla 5,6 puan azalarak 72,5 seviyesine geriledi ve piyasa beklentisinin altında bir seyir izledi.

ABD’de tüketici güveni temmuzda beklentileri karşılayamadı
1 views
01 Ağustos 2020 - 8:47

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı temmuz ayına ilişkin tüketici güven endeksi nihai verilerini açıkladı.

Buna göre, tüketici güveni haziranda bir önceki aya kıyasla 5,6 puan azalarak 72,5 değerine geriledi. Bu dönemde tüketici güven endeksi verisi aşağı yönlü revize edilirken endekse ilişkin öncü veri, 73,2 olarak açıklanmıştı. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle mart ve nisanda düşüş gösteren mayıs ve haziranda ise toparlanma kaydeden verinin, temmuzda 73 değerini alması öngörülüyordu. Kovid-19 vakalarındaki artışla temmuzda düşüş kaydeden endeks, haziran ayında ise 78,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

Tüketici güven endeksi, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 26,3’lük azaldı.ABD’lilerin halihazırdaki finansal koşullara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, haziranda aylık 4,3 puan azalışla 82,8’e düştü.

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise aynı dönemde aylık 6,4 puan azalarak 65,9’a indi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, 2009 - 2020 ©