Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

Apple iOS ismini değiştirecek

Apple kendi ekosistemindeki cihazları için özelleştirilmiş işletim sistemleriyle tanınıyor. Akıllı saatleri için watchOS, iPad’ler için iPadOS, Apple tv için TvOS gibi işletim sistemleri hali hazırda bulunuyor. iPhone’larda uzun yıllardır kullanılan iOS isminin iPhone 12 ile beraber iPhone OS olarak değişeceği iddia edildi.

Apple iOS ismini değiştirecek
28 views
19 Haziran 2020 - 15:26

Apple ilk olarak taşınabilir cihazlar üretmeye iPod isimli müzik çalarla başlamıştı. Daha sonrasında Steve Jobs tarafından tasarlanan iPad ve iPhone modelleri kendilerine has bir işletim sistemi olan iOS ile kullanılmaya başlandı. Yıllar içerisinde ekosistemde yer alan farklı cihazlara özel işletim sistemleri geliştirilmesi kaçınılmaz oldu.

Hali hazırda iOS işletim sistemi iPhone ve iPad modelleri için kullanılırken akıllı saat, Apple TV ve diğer cihazlarda farklı yazılımlar üretildi. Geçtiğimiz aylarda iPad ailesi de yeni bir işletim sistemi olan iPad OS’a kavuştu.

Firmaya yakın kaynakların iddialarına göre iPhone ailesi de iPhone OS olarak ekosistemde farklılaşacak. Yani iPhone bir nevi köklerine geri dönmüş olacak. Bu durumda iOS sadece iPod için mi kullanılacak yoksa tamamen mi isim listesinden silinecek bilinmiyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, 2009 - 2021 ©