hava 24° Orta
Google News

Bakan Akar’dan ‘sınırlarımız kevgir gibi’ sözlerine tepki! ‘Artık cin şişeden çıktı’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’da sınırın sıfır noktasındaki Şehit Yüzbaşı İlker Acar Hudut Karakolu’nda bir grup gazeteciyle söyleşi …

Son Güncelleme :

10 Mayıs 2022 - 13:46

Bakan Akar’dan ‘sınırlarımız kevgir gibi’ sözlerine tepki! ‘Artık cin şişeden çıktı’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’da sınırın sıfır noktasındaki Şehit Yüzbaşı İlker Acar Hudut Karakolu’nda bir grup gazeteciyle söyleşi gerçekleştirdi.

Yunanistan ile gergin ilişkilere, Fransa ve İtalya ile yeniden ele alınmaya başlanan SAMP-T hava savunma sistemine, ABD ile yürütülen F-16 görüşmelerine, savunma sanayinde atılan yerli ve milli adımlara, Washington’ın PKK/YPG’ye olan desteğini ve sınır güvenliği ile alakalı konulara değindi.

“SINIRLARIMIZ KEVGİR GİBİ” SÖZLERİNE TEPKİ

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’in köşesinde verdiği bilgilere göre; televizyonlarda siyasetçilerin ve emekli generallerin “sınırımız kevgir gibi” sözlerine sitem eden Akar, şunları söyledi:

“Bilgi sahibi olmadan kanaat belirtmek doğru değil, entelektüel ahlaka da uygun olmuyor. Bu kadar açıklama yapılıyor, bu kadar izahatta bulunuluyor. Ama yalan haberler, sahte videolarla dezenformasyon yapılıyor, farklı algılar oluşturulmak isteniyor. Bunlar belli zamanlarda periyodik olarak yapılıyor. Bunların kaynağı içeriden ve dışarıdan, karışık. Amaçları Türkiye’nin dengesini, Silahlı Kuvvetlerin insicamını bozmak, terörle mücadeleyi akamete uğratmak. Bu yapılan dezenformasyon ile Türkiye’de dolaşan tüm yabancıların kaçak olduğu, sınırlarda bir engelleme olmadığı algısını yaymak istiyorlar. ‘Sınırlar kevgire döndü!’ diyorlar. Oysa hudutlarımızda çok ileri teknolojiler kullanılıyor. Hudutların korunmasını milli bir mesele olarak görüyoruz. Bunun polemik konusu yapılmaması lazım. Sadece hudut değil, savunma ve güvenlik millî bir konudur ve bunun günlük politikanın dışında tutulmasının önemli olduğunu değerlendiriyoruz.”

Mehmetçiğin 8,5 metre karda eksi 32 derecelere varan hava şartlarında görevini yaptığını anımsatan Akar, “sınırlar kevgire döndü” diyenlerden beklentisini de şöyle ifade etti:

“Mehmetçiğin emeğine saygıdan başka bir şey istemiyoruz.”

ABD’YE SERT UYARI: BÜYÜK DAĞIN BÜYÜK KIŞI OLUR

“Suriye’nin kuzeyinde terör koridoru parçalandı. Biz oraya müdahale etmeseydik, terör oluşumlarını es geçseydik şu anda çok ama çok farklı problemlerle uğraşıyor olacaktık. Bunun kıymetinin, öneminin bilinmesi lazım. PKK eşittir YPG. Bunu herkese söylüyoruz. ‘PKK ile YPG ayrıdır’ demek bizim aklımıza hakarettir. Tırlarla, uçaklarla tonlarca yardım gidiyor ve bunları yaptıktan sonra “müttefiklik” diyorsunuz. Kendinizi kandırıyorsunuz. 10 sene oldu oradaki bataklığa saplandılar. Büyük dağın büyük kışı olur, büyük yanlış yapıyorlar.”

SAVUNMA SANAYİİ: CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI

“Savunma sanayisinde cin şişeden çıktı. Yerlilik ve millilik oranının yüzde 80’lere yükseldiği bu dönemde; Türk Silahlı Kuvvetleri olarak insansız kara, deniz ve hava araçlarından helikopterlere, silah ve mühimmattan füzelere, hava savunma sistemlerinden elektronik harp sistemlerine kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyacımız olan sistemler yerli ve milli olarak tasarlanmakta, geliştirilmekte ve üretilmektedir.”

“F-16 KONUSU OLUMLU SONUÇLANABİLİR”

“ABD’den F-16 tedariki ve modernizasyonu konusunda Yabancı Askerî Satışlar kapsamında süreci başlattık. Konuya ilişkin Kongre’den gelen bir soruya ABD Dışişleri Bakanlığı bir mektupla yanıt verdi. Söz konusu mektupta bazı olumlu unsurlar olmakla beraber ihtiyatlı olmak lazım. Bu uzun bir süreç, temennimiz bunun olumlu sonuçlanması. F-16 konusunun olumlu sonuçlanması mümkün mü? Mümkün. Muhtemel mi? Muhtemel. Ama kesin mi? Değil. Süreci yakından takip ediyoruz. Biz yeni F-16’ları alırsak kendi Milli Muharip Uçağımız üretilene kadar Hava Kuvvetlerimiz ciddi şekilde rahatlayacak.”

FRANSA VE İTALYA’YLA HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

“Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki ortak SAMP-T füze projesine ilişkin de Sayın Cumhurbaşkanımız konuya ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Draghi ile biz de iki ülkenin savunma bakanları ile görüştük. Bununla ilgili üçlü bir görüşme yapılması gerekiyor. Bu konuda  önümüzdeki günlerde olumlu gelişmeler olacağını değerlendiriyoruz.”

“YUNANİSTAN’A MİSLİYLE MUKABELEDE BULUNUYORUZ”

“Yunanistan ile olan ilişkilerimizde uluslararası hukuka saygılıyız ve daima iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Mevcut sorunlarımızın barışçıl yol ve yöntemlerle çözülmesini arzu ediyoruz. Yunanistan ile yaşanan sorunlarda biz milyon kere haklıyız. Ne tarihte ne günümüzde dünyanın hiçbir yerinde karasuları 6 mil, hava sahası 10 mil olan bir ülke yok. Lozan Anlaşması’na aykırı olarak 16 ada silahlandırıldı. Yunanistan provokatif eylem ve söylemlerine devam ediyor. Belli dönemlerde artırıyor. Yunanistan’ın ihlallerine karşı misli ile mukabelede bulunuyoruz. Biz konuşalım, görüşelim, sorunları diyalogla çözelim diyoruz ama hiçbir oldubittiye de izin vermeyeceğimizi ne kendimizin ne Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkını çiğnetmeyeceğimizi her zaman vurguluyoruz. Bu silahlanma gayreti ile Yunanistan ciddi bir maliyetin altına giriyor. Ekonomik durumları zaten malum. Bu şartlar altında bu tür abartılı bir silahlanma gayretinin getireceği mali külfetin, zararının komşu Yunanistan halkına olacağını görmek lazım. Bunu Türkiye için yapıyorlarsa az, savunma için yapıyorlarsa fazla. Biz uzattığımız dostluk elini tutun diyoruz ama haklı olduğumuzu bildikleri için masaya gelmiyor, kaçıyorlar. Türkiye’nin dostluğu önemli. Biz barış için daima bir adım önde olacağız.”

KAYNAK: SÖZCÜ GAZETESİ / DENİZ ZEYREK

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.