hava 24° Orta
Google News

Bakanlıktan Sözcü ve Halk TV’nin “Sarıkamış Şehitliği’ni ahıra çevirdiler” haberine tepki

Sözcü Gazetesinde Uğur Dündar “Sarıkamış Şehitlerine Büyük Ayıp” başlıklı yazısı ile Halk TV’de Gazeteci Teslime Torun “Sarıkamış Şehitliği’ni …

Son Güncelleme :

05 Ağustos 2022 - 0:12

Bakanlıktan Sözcü ve Halk TV’nin “Sarıkamış Şehitliği’ni ahıra çevirdiler” haberine tepki

Sözcü Gazetesinde Uğur Dündar “Sarıkamış Şehitlerine Büyük Ayıp” başlıklı yazısı ile Halk TV’de Gazeteci Teslime Torun “Sarıkamış Şehitliği’ni ahıra çevirdiler: Büyük saygısızlık” başlığıyla yayımladığı video ile yanlış bilgiler empoze edildi.

Haberlerde şehitlerimiz üzerinden algı operasyonuna girişilerek “Artık burası hayvanların barınağı olmuş Bu ülke adına çok üzüldüm. Ahıra çevirmişler bu şehitliği. Gözlerim doldu. Bu ülke adına çok üzüldüm. Ağlamamak için arkadaşlarımızla gözlerimizi zor tuttuk” ifadeleri yer aldı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan çirkin haberlerle ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

04.08.2022 tarihli Sözcü Gazetesinde Uğur Dündar’ın “Sarıkamış Şehitlerine Büyük Ayıp” başlıklı yazısı ile Halk TV’de Gazeteci Teslime Torun’un “Sarıkamış Şehitliği’ni ahıra çevirdiler: Büyük saygısızlık” başlığıyla yayımlanan videosu üzerine bu açıklamayı yapma gereği doğmuştur.

Gazeteci Teslime Torun’un onbinlerce şehitin kabrinin olduğu ve şehitlere dua etmek üzere gittiğini iddia ettiği bölge “şehitlik” olarak anılmadığı gibi, şehitlerimizin kabirleri de bu bölgede yer almamaktadır.

Söz konusu alan her sene Ocak ayında Sarıkamış’ta şehitlerimizi anma etkinliklerinin yapıldığı tören alanı olarak kullanılmakta, etkinlikler haricinde ise kullanılmamaktadır.

“BİR TÖREN BÖLGESİ OLMAK DIŞINDA MİLLİ YA DA DİNİ AÇIDAN BİR KUDSİYETİ BULUNMAMAKTADIR”

Bölgede hayvancılığın gelişmiş olması sebebiyle törenlerin gerçekleşmediği sair zamanlarda meralarda otlayan hayvanların bu bölgeye girmiş olması mümkündür. Bu bölgenin sonradan belirlenen bir tören bölgesi olmak dışında milli ya da dini açıdan bir kudsiyeti bulunmamaktadır.

Bununla beraber Bakanlığımızca anma etkinliklerinin dışındaki zamanlarda alanın daha etkin kullanılması için çalışmalar devam etmektedir.

ADEM OLARAK KULLANILMASI DEĞERLENDİRİLİYOR

Tören alanında bulunan yapıların, bölgede ihtiyaç duyulan ve kadınların psikososyal, sosyokültürel, mesleki ve kişisel gelişimleri ile toplumsal entegrasyonlarını sağlamaya yönelik faaliyet gösteren Aile Destek Merkezi (ADEM) olarak kullanılabileceği değerlendirilmiştir.

Bu kapsamda, alanda bulunan yapıların ADEM kuruluşuna uygun olacak şekilde kullanılabilmesi için yapılması gereken iş ve işlemler 18.05.2022 tarih ve 3595438 sayılı yazı ile TOKİ Başkanlığına iletilmiştir.

TOKİ İLE İLGİLİ SÜREÇ

TOKİ ile ilgili süreç var olmayan bir “şehitlik”le ilgili değil, bölge kadınlarının güçlenmesi için planlanan ADEM’le ilgilidir. Bu konuda herhangi bir sorun bulunmayıp bölgemiz en kısa sürede bir Aile Destek Merkezi’ne kavuşturulacaktır.

Söz konusu köşe yazısında yer alan görseller ise eski tarihli olup bugünü yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

KAYNAK: HABER7

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.