CHP Parti Meclisi’ne ‘Z’ kuşağı damga vuracak « Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

7 Aralık 2021 - 09:49

CHP Parti Meclisi’ne ‘Z’ kuşağı damga vuracak

CHP’nin 25-26 Temmuz’da Bilkent Odeon’da yapılacak 37. Olağan Kurultayı öncesi en büyük tartışma 60 kişilik PM için yaşanıyor. Kurultayda 2023’te oy kullanacak 7 milyona yakın seçmenin oluşturduğu Z kuşağının CHP’de PM’nin yapılanmasında etkili olacağı belirtiliyor.

CHP Parti Meclisi’ne ‘Z’ kuşağı damga vuracak
Son Güncelleme :

30 Haziran 2020 - 9:02

89 views

KILIÇDAROĞLU KURULTAY İÇİN ÇAĞRI YAPTI: CHP GENÇLEŞECEK

CHP’nin 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak 37. Olağan Kurultayı’nda parti yönetimi belirlenirken, siyasette bir süredir tartışılan ‘Z kuşağı’ da etkili olacak. Geleceğin seçmeni olan Z kuşağının güvenini sağlamak ve gençliğe yönelik politikaların daha sağlıklı belirlenebilmesi için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, yüzde 20 olan gençlik kotası kadın kotasında eritilmeden tam uygulanacak.

KOTA TAM UYGULANACAK

Kurultay öncesi Z kuşağının Parti Meclisi’nde temsili için özel çalışma yapılacağı belirtildi. Bu konuda Kılıçdaroğlu’nun yakın çevresine, gençlerin en fazla ilgi gösterdiği partinin CHP olduğunu söyleyerek, yeni seçmen olan Z kuşağının güvenini kazanmak ve gençlik politikalarında partinin samimiyetini göstermek için, gençlik kotasının, kadın kotası içinde eritilmeden tam uygulanması talimatı verdiği konuşuluyor. Böylece parti yönetiminin de gençleştirileceği söyleniyor. CHP’de tüzük değişikliği ile gençlik kotası yüzde 20’ye çıkartılırken genç yaşı da 35’ten 30’a indirilmişti.

‘DİNOZORLARDAN TEMİZLEYİN’

Partisinin gençleşmesine yönelik mesajlarını sık sık tekrarlayan Kılıçdaroğlu, daha önceki konuşmalarında gençlere, “Siyasete ilgi gösterin. Siyaseti dinozorlardan temizleyin. Sizler siyasete ilgi gösterseniz emin olun bugün Türkiye’de yaşananların hiçbiri olmazdı. Gelin kurultaya, oranı yükseltin, size destek vereceğim. Mücadele ruhunuzu kaybetmeyin, mücadeleyi yapın, kesin kazanacaksınız” demişti. Kılıçdaroğlu’nun tam uygulanmasını istediği gençlik kotasının yüzde 20’ye çıkarılmasının ardından, yüzde 33’lük kadın kotası da hesap edildiğinde 60 kişilik PM’nin yarısından fazlasının genç ve kadınlardan oluşması öngörülüyor.

Z KUŞAĞI NEDİR?

Z kuşağı 90’ların son dönemini de içine alarak 2000’lerde doğan çocukları kapsıyor. Milenyumun çocukları olarak bilinen ve teknolojinin kucağında doğan bu nesil ‘internet kuşağı’ şeklinde de adlandırılıyor.

ÖZTRAK’TAN BARO TEKLİFİNE RET: ‘CHP OLARAK ÇOKLU BAROYU ENGELLERİZ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, iktidarın hazırladığı çoklu baro teklifiyle ilgili olarak, “Her türlü engelleme hakkımızı kullanırız” dedi. Öztrak, dün Merkez Yönetim Kurulu toplantısında ele alınan konulara ilişkin basın toplantısında özetle şunları söyledi: “İspanya, İtalya ve Almanya, normalleşme sürecini, günlük vaka sayılarını 200’lere indirdikten sonra başlattı. Bizde ise günlük hasta sayıları 800’ün üzerindeyken, apar topar, plansız programsız, ‘Haydin normalleşmeye’ denildi. Günlük vaka sayısı yeniden 1500’lere yaklaştı. İddia ettikleri gibi ekonomi değil ama salgın ‘v’ yapıyor. Tedbirleri erken gevşetip, ‘Avrupa’dan turist gelecek’ diye ellerimizi ovuştururken, salgında riskli ülkeler kategorisine düştük.

(Barolarla ilgili yasal düzenleme) CHP olarak yasalardan, Anayasa’dan ve Meclis İçtüzüğü’nden gelen her türlü engelleme hakkımızı kullanırız. Milletimizin hakkını savunacak olan avukatların üst kuruluşu olan baroların, vesayet altına girmesine izin vermeyiz.

(Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi) Meclis İçtüzüğü’nden kaynaklanan her türlü direnme hakkımızı kullanacağız.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.