hava 26° Çoğunlukla Bulutlu

Dizilerde Olayların Gidişatını Tam Tersine Çevirip Göz Dolduran Replikler

İyi bir olay örgüsü ve diyaloglarla harmanlanmış bir ters köşe, herhangi bir diziyi ya da filmi başyapıt konumuna getirebilir. Seyircinin heyecanı doruktayken ana karakterin söylediği küçücük bir cümle bile izleyiciyi düşünce denizine daldırmaya yetecektir. Biz de Hollywood’un en değerli yapıtlarından bazı ters köşe replikleri en derinlerden çıkarıp bir seçki hazırladık. Hadi hep beraber bakalım! ????

1. ‘Burası kötü bir yer!’ – Eleanor Shellstrop, The Good Place

İlk iki sezonun çoğu bölümünde, The Good Place, Eleanor Shellstrop’un oyunculuğuyla komik bir sitcom olarak başlıyor. Tabii bu durum son bölümde biraz değişiyor. Eleanor artık kendini bir mahkum gibi hissettiği için buranın artık ‘iyi bir yer’ olmadığını ve artık ‘kötü bir yer’ olduğunu söylüyor.

2. ‘Bana kafasını getirin!’ – Joffrey Baratheon, Game Of Thrones

Game of Thrones dizisinde büyük bir kadro olmasına rağmen, Eddard Stark tartışmasız ilk sezonun ana kahramanıdır. Hikayenin çoğu, King’s Landing’deki komploları çözmeye çalışırken geçip gidiyor. Eddard suçlarını yalan söyleyerek itiraf ederken, sahte Kral Joffrey, sadece idamını talep ederek ona merhamet gösteriyor gibi görünüyor. Eddard ölüyor ve Game of Thrones‘ta kimsenin güvende olmadığını bir kez ve herkes için kanıtlıyor. Bu, Westeros’un tüm kıtasını siyasi kargaşaya girmesine sebep oluyor.

3. ‘Burada olduğumu biliyor muydu sence?’ – Monica Geller, Friends

Ters köşelerin her zaman mutsuz veya olumsuz olması gerekmez. Friends‘te Ross’un düğününün sabahı, Chandler ve Ross düğün hakkında kısa bir fikir alışverişinde bulunurlar. Ardından Monica, Chandler’ın yatağından çıkar ve yukarıdaki cümleyi söyler. Birkaç küçük ipuçlarından sonra, bu, Monica ve Chandler arasında nihayet bir şeylerin olduğunun ufak bir mesajı olarak rol oynuyor. Bu ikili, sonrasında dizideki en çok öne çıkan çiftlerden biri oluyor.

4. ‘Hep aynı şeyi söylüyorsun.’ – Baxter, Black Mirror (Beyaz Ayı)

Antoloji dizisi olan Black Mirror, bölümlerinde çok sayıda olay örgüsü içeriyor. Çoğu zaman, bunların amacı, izleyicinin bölümdeki olayları tamamen farklı bir açıdan görmesini sağlamak oluyor. ‘Beyaz Ayı’ bu açıdan ayrıntılı ve karmaşık bir olay örgüsüne sahip. Kovalamayla başlayan ‘Beyaz Ayı’ bölümü, sonlara doğru yerini ilahi adalete bırakıyor. Victoria’nın çilesi sona ermiş gibi görünse de, bu işkence tekrarlandıkça ölmek için yalvarıyor. İşkenceci Baxter ise, ‘Hep aynı şeyi söylüyorsun.’ diyor. Bu sözden sonra bölüm tekrardan en başa dönüyor ve Victoria’nın işkencesi yeniden başlıyor.

5. ‘Eminim bu sefer anlamışlardır. Her şey daha yeni başlıyor!’ – John Kreese, Cobra Kai

The Karate Kid’in anlayışlarına ufaktan bir göz kırpan Cobra Kai, ilk sezonunda sempatik karakterlerin birbirleri arasında yaşanan çatışmalara yer veriyor. Hem Johnny Lawrence hem de Daniel LaRusso cana yakın karakterler olarak başlıyorlar. İlk sezonun sonlarında, Johnny’nin öğretmen olarak hatalarını düzeltmek için yepyeni bir sayfa açıyor. Bu da onu farklı bir yola itiyor. İlk Karate Kid’in kötü adamı John Kreese, gölgelerin arasında beliriyor ve yukarıdaki cümleyi söylüyor. Bu cümleyle, dizi kötü iğnelemeler içeren bir hikayeye dönüşüyor. Kreese’in hareketleri, Cobra Kai’nin sonraki üç sezonunda da büyük bir etkiye sahip.

6. ‘Sen gerçek bir avukat değilsin.’ – Chuck McGill, Better Call Saul

Bazı ters köşelere rağmen, Better Call Saul oldukça bir ilk sezonu basit olay örgülerinden oluşuyor. Jimmy McGill, kardeşi Chuck’ın firmasında avukat olmak istiyor, ancak Chuck’ın ortağı olan Howard Hamlin tarafından sürekli olarak engelleniyor. Hamlin ve Jimmy birlikte çalışırken birkaç kez tartışıyorlar ve Chuck aralarında sıkışıp kalıyor. Pimento da Jimmy kardeşiyle yüzleştiğinde, Chuck korkunç gerçeği ortaya çıkarıyor. Jimmy’yi ve kariyerini küçümseyerek bakan ve tüm bu süre boyunca onun kariyerini engelleyen kişi oluyor. Bu, Chuck’ı hızlı bir şekilde sempatik bir figürden aniden kötü niyetli birine dönüştürüyor ve kardeşlerin ilişkisini tepetaklak ediyor.

7. ‘Bence Amy de senden hoşlanıyor.’ – Teddy Ramos, Brooklyn Nine-Nine

Brooklyn Nine-Nine‘ın ilk sezonu boyunca, Jake Peralta ve Amy Santiago arasında karşılıklı bir çekim olduğuna dair bazı ipuçları var. Ne zaman duygularını itiraf etse, Amy Jake’i reddeder, bu da olayların tek taraflı bir aşk gibi görünmesine neden olur. Amy, erkek arkadaşı Teddy’yi terk ettiğinde, ilişkilerindeki asıl sorunun Jake’in duyguları olduğunu öne sürer. Bu replik, Amy ve Jake’in tepkileriyle birlikte, ilişkilerini gerçekten başlatan ilk cümledir. Sonrasında, ilişkileri Brooklyn Nine-Nine‘da büyük bir olay örgüsüyle ön plana çıkıyor.

8. ‘Sahtekar!’ – Vali, The Walking Dead

The Walking Dead‘in dördüncü sezonunun ortasında Vali, Hershel Greene’i bir ordu ve bir tankla hapishaneyi tehdit etmek için geri dönüyor. Rick, hem Vali’ye hem de halkına uzun bir konuşma yapar ve onlara değişebilecekleri, daha iyisini yapabilecekleri ve birlikte çalışabilecekleri sözünü verir. Vali tek bir tepkisiyle Rick’in konuşmasını görmezden geliyor ve kılıcını çekiyor. Hershel’i öldürmenin yanı sıra, devam eden savaş hapishaneyi ve hayatta kalanların orada inşa ettiği hayatı mahvediyor, sonrasında tüm ekibi DC’ye yolluyor.

9. ‘Dışarı çıkıyorsan kız kardeşini de yanında götür Buffy.’ – Joyce Summers, Buffy the Vampire Slayer

Buffy’nin kız kardeşi Dawn Summers, Buffy the Vampire Slayer‘da ilk defa bu şekilde görülüyor. Buffy’nin Drakula ile dövüştüğü bölümden sonra, annesi basit bir istekte bulunuyor ve kamera uzaklaşarak Buffy ve Dawn’ın ikisinin de yan yana durduğunu gösteriyor. Ancak, Dawn taki bu cümleye kadar dizide yoktu. Dawn’ın kadroya katılması ve aniden ortaya çıkmasının Buffy’de büyük etkileri var.

10. ‘Kendim için yaptım, hoşuma da gitti, ayrıca başarılıydım da.’ – Walter White, Breaking Bad

Breaking Bad, ters köşelerle dolu, yoğun bir dizi. Walt tüm olumsuzluklarla yüzleşse de, ailesi için her şeyi yaptığına yemin ederek sempatisini koruyor. Walt asıl gerçeği sadece finalde dile getiriyor. Ailesi bunu hesaba katmış olsa da, Walter’ın uyuşturucu baronu olarak geçirdiği zaman sadece kendi egosunu tatmin etmek ve bundan zevk aldığı içindi. Bu, izleyicinin ona ve Breaking Bad’in önemli noktalarından biri olan karakter olgusuna ilişkin bakış açısını büyük ölçüde değiştiriyor.

11. ‘Ne kapısı?’ – Bernard, Westworld

Bu replik gerçekten dizinin tüm gidişatını değiştirmişti. Ev sahibinin laboratuvarına açılan gizli bir kapı varsa, bazı karakterler dizi icabı onu görmüyorlar. Böylece, trajik bir geçmişi olan bir insan programcı olan Bernard kapıyı göremeyince, aniden her şey netleşiyor. Aynı zamanda, Bernard’ın kendisinin bir insan olduğuna inanmaya programlandığını keşfettikçe olay örgüsü çok daha kafa karıştırıcı hale geliyor. ‘Gerçek insan’ kavramı da bu replikten sonra tamamen değişiyor.

12. ‘Hydra’ya selamlar olsun!’ – Ward, Agents of SHIELD

Kusursuz bir karakter olmasına rağmen, Ward’ın başından beri bir iki kişi için çalışan bir ajan olduğu ve aslında Hydra’nın gizli bir ajanı olduğu, hem SHIELD’i hem de hayallerimizi yok ettiği gerçeğini seyirciyle yüzleştiriyor. Bu replikle seyircilerin güvenini en sert şekilde kıran karakterlerden biri oldu.

13. Tamamen aklımdan çıktı, ben istemediğim sürece kimse beni göremez. Al tak şunu. Beni görmene yardımcı olacak.’ – Chuck, Supernatural

Herhangi bir karakteri tanrı olarak görmek gerçek anlamda şaşırtıcı değil mi? Chuck’ın hem kötü karakter olması hem de önemli karakterlerden biri olması Supernatural’ı diğer dizilerden bir tık daha özel kılıyor. Bu replikle birlikte Chuck’ın Tanrı olduğu öğreniliyor!

14. ‘Sana güvenmiştim.’ – Gi-hun, Squid Game

Bu replikle birlikte tüm karakterlerin canına okuyan Squid Game’in kurucusunun masumane duran 1 numaralı yaşlı oyuncusu II-Nam olduğunu öğreniyoruz.

15. ‘Hayır, bu gerçek olamaz!’ – Conrad Grayson, Revenge

Tüm dizinin David Clarke’nin ölümünün üzerine yazılmasından sonra bu replikle birlikte David’in hayatta olduğunu öğreniyoruz. Ne kadar gerçekçi gözükmese de bu replikten sonra çoğu seyirci diziyi sorgulamaya başladılar.

İyi bir olay örgüsü ve diyaloglarla harmanlanmış bir ters köşe, herhangi bir diziyi ya da filmi başyapıt konumuna getirebilir. Seyircinin …

23 Haziran 2022 - 19:08

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.