Dünyanın gözü Türk savunma sanayisinde « Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

26 Ekim 2021 - 21:29

Dünyanın gözü Türk savunma sanayisinde

Türk savunma sanayisinde başlatılan yerli ve milli hamleler, dünyanın gözünü bir anda buraya çevirdi. Özellikle İHA ve SİHAlar ile muharip araç gereçler, silahlar ve mühimmatların sahada gösterdiği üstün başarı uluslararası güçlerin de dikkatini çekti. ABD merkezli Defence News,

Dünyanın gözü Türk savunma sanayisinde
Son Güncelleme :

22 Temmuz 2020 - 13:53

59 views

Türk savunma sanayi son dönemde yaptığı atılımlar ile uluslararası arenada yankı bulmaya devam ediyor. Özellikle Libya’da, Suriye’de aktif olarak kullanılan savunma gereçlerinin ünü her yere yayıldı.

Dünyanın önde gelen savunma sanayi medya kuruluşlarından olan Defence News  “Türkiye nasıl dünyanın önde gelen silah sistemleri üreticilerinden biri oldu?” başlıklı bir makale yayınladı.

“İHRAÇ EDİLİYOR”

Yayınlanan makalede Türkiye’nin özellikle 4×4, 6×6 ve 8×8 zırhlı platformlar ile paletli piyade savaş araçları, ana muharebe tankları ve silah sistemleri konusunda uzmanlaştığına değinildi. Özellikle üretimin oldukça iyi olduğuna değinilen yayında, Türkiye’nin bu platformları ihraç ettiğini, ve dünyanın pek çok noktasında Türk silah, araç gereç ve mühimmatlarının yer aldığını belirtti.

KAMU ÖZEL İŞTİRAK

Türk savunma sanayinin bu kadar başarılı olmasının sebeplerinden biri de tıpkı ABD, Almanya, Fransa gibi savunma sanayi üretiminin yüksek olduğu ülkelerdeki modellerin uygulanıyor olmasına değinildi.

Kamu-özel iştiraklerle hem rekabeti artırıcı hem de kaliteyi üst seviyeye çıkartıcı unsurların yer aldığının belirtildiği Türk Savunma Sanayii’nde FNSS, Otokar, BMC ve Nurol Makina gibi yerel özel şirketlerin önemli üretimler yaptığı belirtildi. Kamu-özel iştiraklerin en önemli üretimleri arasın 8×8 PARS, 6×6 PARS, 6X6 ARMA; 4×4 COBRA, EJDER YALCIN, VURAN; ALTAY MBT ve KAPLAN Orta sınıf tanklar, Türk Savunma Sanayisinin küresel pazarlarda rekabet eden en dikkat çekici ürün örnekleri arasında yer alıyor.

BAŞARININ SIRRI

Türkiye’nin kamu-özel iştiraki sisteminin en önemli paydaşları arasında ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, ASPİLSAN ile Turkish Aerospace firmaları yer alıyor. Hemen tüm ssvunma sanayisinin bel kemiği olan bu şirketler, Savunma Sanayi Başkanlığı çatısı altında faaliyet gösteriyor. Özellikle bu başarının ardındaki en önemli güçlerden olan paydaş şirketler, Türk savunma sanayinin en önemli unsurları arasında yer alıyor. 

DÜNYA ÇAPINCA ÖNEMLİ TEDARİKÇİ

1980’lerde, birçok NATO müttefiki, silah sistemlerini modernize etme çabası başlattı; Türkiye’nin de dahil olduğu yerlileşme hareketiyle hedef ithalata bağımlılığı azaltmak olsa da üretim kabiliyetini geliştirmek ana unsur oldu.

Ülke yabancı üreticilere bağımlılığını azaltmak için silah üretimi için kendi yeteneğini geliştirmeye çalıştı. O günden bu yana, Türkiye’nin silah sistemleri geliştiricisi olarak başarısı, onu dünya çapında önemli bir tedarikçi haline getirdi.

SAVUNMA SANAYİNİN EN ÇOK ARANANI

Türkiye, kendi ordusu için yüksek kaliteli silah sistemleri üretme başarısı ile diğer ülkelere silah sistemleri ihraç etmeyi başardı. NATO’nun yanı sıra Ortadoğu ve Uzak Doğu ülkelerine de sistem tedarik ediyor. 

Türk savunma sanayi sadece askeriyenin taleplerini karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda bu ihtiyaçları hızla karşılamak için yeni Ar-Ge sistemleri ve ürünler geliştirmeye odaklanıyor. Kazakistan, Suudi Arabistan Krallığı, Malezya, BAE, Azerbaycan ve Endonezya’ya ortak üretim ve teknoloji transferi çabalarıyla; Türkiye’nin savunma sanayi de çeşitli ülkelere teknoloji sağlayıcısı oldu.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.