Eski insanlar formülünü sır gibi saklıyordu! Bu çalıdan reçine alan bilim adamları sevinç çığlığı attı « Haber Ortaköy | Herkes için haber…

20 Ocak 2022 - 01:24

Eski insanlar formülünü sır gibi saklıyordu! Bu çalıdan reçine alan bilim adamları sevinç çığlığı attı

Araştırma, bir zamanlar ilaç olarak kullanılan Avustralya’da yetişen çalı türü bitkinin yapraklarının kansere karşı etkili olduğunu gösteriyor …

Son Güncelleme :

02 Aralık 2021 - 17:54

68 views

Araştırma, bir zamanlar ilaç olarak kullanılan Avustralya’da yetişen çalı türü bitkinin yapraklarının kansere karşı etkili olduğunu gösteriyor. İşte bu mucizevi bitkinin adı; Eremophila galeata.

“Eremophila galeata” olarak bilinen bitki, uzun bir süre Avustralya Aborjinleri tarafından bağışıklık sistemini güçlendirmek için ve seremonilerde kullanılmış. Bu enteresan bitkinin biyolojisini ve kimyasını incelemek için araştırmalara başlayan bilim adamları, şaşırtıcı ve bir o kadar da sevindirici bir sonuçla karşılaştılar. Yapılan testlerden alınan sonuçlara göre eremophila galeata bitkisi, kanser tedavisinde çok büyük bir etkiye sahip.

Kanser hücrelerinin direncini kırıyor

Bilindiği üzere şu an için kanser tedavisinde en çok kullanılacak olan yöntemlerden birisi kemoterapi. İlaç tedavisinin uygulanmış olduğu bu yöntemin kendi bünyesinde de bazı zorlukları var. Kanser hücreleri, bir süre sonra kullanılacak olan bu ilaçlara karşı direnç kazanabiliyorlar. Böylece tedaviyi de bir hayli zor hale getiriyorlar.

Fakat eremophila galeata bitkisinden elde edilen bir tür reçinenin, kanser hücrelerinin direncini büyük ölçüde yok ettiği keşfedildi. Bilim insanları, kanser yüzünden hayatını kaybeden hastaların %90’ının “Tedaviye karşı direnç” gösteren kanser hücrelerine sahip olduğunu belirtiyor.

Her ne kadar kanser hücrelerinin direncini kıracak ilaçlar piyasada olsa da bu ilaçların pek çok zararlı etkisi bulunuyor.

Bitkiden elde ettikleri reçinenin uzun zamandan beri yerli halk tarafından kullanılmakta olması, bitkiyi kanser tedavisinde de kullanılması için önemli bir konuma taşıyor.

Araştırmacılar, doğadaki benzer bitkileri inceleyerek daha da etkili tedavi metotları bulabileceklerinin de önemini belirtiyor.