Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

Fransa’nın ‘ali cengiz oyunu’ sonrası NATO’dan sürpriz Türkiye kararı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Fransa’nın bu ay Akdeniz’de

Fransa’nın ‘ali cengiz oyunu’ sonrası NATO’dan sürpriz Türkiye kararı
32 views
19 Haziran 2020 - 9:47

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün NATO savunma bakanları toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Akdeniz’deki olay birkaç müttefik tarafından toplantıda ele alındı. NATO askeri yetkililerinin olayı tam olarak açıklığa kavuşturmak için olayı araştırdığından emin olmanız mesajı veriyorum” dedi.

FRANSIZLARIN İDDİASI

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, 10 Haziran’da Türk savaş gemilerinin doğu Akdeniz’deki Fransız savaş gemisi Courbet’e radar ışıklarını üç kez yaktığını öne sürmüştü.

TÜRKİYE’YE “SİLAH KAÇIRMA” İFTİRASI

Parly, Fransız savaş gemisinin, uydu aktarıcısını kapatıp kendini ve nihai destinasyonunu tanımlamayan Türk gemisi “Çirkin’in” Libya’ya silah kaçırıp kaçırmadığını kontrol etmek için NATO görevinde olduğunu iddia ederken Türkiye’den buna yanıt gecikmeden geldi.

Fransa’dan kriz çıkartacak Türkiye açıklaması! NATO’ya inanılmaz çağrı, Ankara’dan sert cevap

TÜRK YETKİLİ: İDDİALARI ÇÜRÜTEN DELİLLER NATO MAKAMLARINA TESLİM EDİLDİ

Öte yandan, Reuters’a bilgi veren Milli Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Fransa’nın bir gemisinin TSK tarafından Akdeniz’de taciz edildiği iddialarını çürüten bilgi notunun NATO Karargahı’ndaki askeri ve sivil yetkililere verildiğini kaydetti.

TÜRK YETKİLİ: FRANSA KANIT DAHİ SUNMADI

Aynı yetkili, Fransa’nın NATO makamlarına bu iddialarını destekleyen herhangi bir somut kanıt da sunamadığını belirtti. Yetkili, gemide ve karargahtaki kayıtların incelendiğini ve teknik dataların böyle bir şey yapılmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, 2009 - 2021 ©