Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

Hamaney, petrol taşıyan tankerlerin Cihad ettiğini ileri sürdü

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, ABD’nin ambargolarına rağmen Venezuela’ya petrol taşıyan tankerin mürettebatını tebrik edip ‘Cihad’ yaptığını söyledi.

Hamaney, petrol taşıyan tankerlerin Cihad ettiğini ileri sürdü
37 views
09 Haziran 2020 - 11:38

İran mayıs ayı sonunda, Washington yönetiminin uyguladığı ekonomik yaptırımlar nedeniyle yakıt konusunda büyük sıkıntı yaşayan Venezuela’ya 1.5 milyon varil benzin taşıyan beş tankerlik bir filo gönderdi.

Petrol gönderimine ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan İran’ın dini lideri Ali Hamaney, tankerin mürettebatlarını tebrik ederken görevlerinin dini bir mücadele olduğunu iddia etti. Hamaney, tankerlerin ABD’nin ambargo ve tehditlerine ve rağmen, Venezuela’ya gönderilmesini ‘büyük bir iş’ olarak niteledi. Hamaney tankerlerin mürettebatları ile ilgili, “İyi iş çıkardınız. Bu bir Cihad’dı ve ülkeye şeref getirdi.” ifadelerini kullandı. Hamaney, denizciler için dua etti.

Venezuela lideri Nicolas Maduro’nun gitmesini isteyen ABD hükümeti, tankerlerin güzergahı boyunca ülkeleri İran gemilerinin herhangi bir yardım alması durumunda sonuçların olacağını söyleyip teslimatı önlemeye çalıştı. Venezuela’nın BM elçisi gemilerin ‘Birleşik Devletler tarafından yakında askeri güç kullanımı tehdidi’ ile karşı karşıya olduklarını aktarmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, 2009 - 2021 ©