Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

Libya’daki Şerara petrol sahasında

Libya Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin en büyük petrol sahası olarak bilinen Şerara’da

Libya’daki Şerara petrol sahasında
5 views
09 Haziran 2020 - 21:32

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, “Kimliği belirlenemeyen silahlı  kişilerin Şerara petrol sahasını basması ve çalışanları petrol üretimini  durdurmaya zorlaması nedeniyle mücbir durum ilan edildi.” ifadesi kullanıldı.

Söz konusu silahlı grubun yaptığının Libya halkı ve ekonomisine ihanet  olduğu belirtilen açıklamada, petrol üretiminin durdurulmasının ülke ekonomisini  daha fazla zarara uğratacağı vurgulandı.
 
Açıklamada, Şerara’da  2 gün önce yeniden başlayan petrol üretiminin  durdurulduğu kaydedildi.
 
Libya Ulusal Petrol Kurumu, ocak ayından bu yana kapalı olan Şerara  petrol sahasında, 7 Haziran’da üretimin yeniden başladığını duyurmuştu.
 
Kurum, günlük 300 bin varil ham petrol üretim kapasitesine sahip  Şerara’da, ilk aşamada günlük 30 bin varil ham petrol üretimi yapılacağı  bildirmişti.
 
Ne olmuştu?

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife  Hafter’e bağlı “Petrol Tesisleri Muhafızları” isimli silahlı grup, Almanya’da  Libya krizine ilişkin uluslararası Berlin Konferansı düzenlenmeden yalnızca bir  gün önce, 18 Ocak’ta Hafter kontrolündeki Sirte Operasyon Dairesi’nden gelen  talimatla Petrol Hilali bölgesinde bulunan Brega, Ras Lanuf, Hariga, Zuveytine ve  Sidra’daki ihracat limanlarını kapatmıştı.
 
Libya Ulusal Petrol Kurumu, limanların ve tedarik hatlarının Hafter  milisleri ve yanlıları tarafından kapatılması nedeniyle 18 Ocak’ta “mücbir sebep”  ilan ettiğini duyurmuştu. Hafter yanlısı aşiret liderleri de Şerara ve El-Fil  petrol sahalarında üretimi durdurduklarını açıklamıştı.
 
Hafter yanlısı grupların, Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan meşru  Libya hükümetine siyasi baskı kurmak için petrol üretimini durdurması ülke  ekonomisini 5 milyar dolar zarara uğratmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, 2009 - 2021 ©