Macron’un Libya yalanı: Hafter’i hiç desteklemedik! « Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

3 Ağustos 2021 - 13:14

Macron’un Libya yalanı: Hafter’i hiç desteklemedik!

Libya’da darbeyle yöentimi ele geçirmeye çalışan Hafter, milisleriyle başta Trablus olmak üzere pek çok şehre ve dolayısıyla meşru hükümete saldırılar düzenlemişti. Hafter’in kısa sürede sağladığı bu ivmenin arkasındaki uluslararası güçler sorgulanırken, Macron ile Hafter’in kapalı kapılar ardındaki birlikteliği ortaya çıktı. Hafter’e ait depolarda ele geçirilen ABD yapımı Fransa’ya ait olan füzeler gerçeği yansıttı.

Macron’un Libya yalanı: Hafter’i hiç desteklemedik!
Son Güncelleme :

01 Temmuz 2020 - 14:52

44 views

BAE ve Suudi Arabistan Libya’da darbeci Hafter’i destekleyerek finansal kaynağı sağlıyor. Hafter darbesinin finansal sorumlularının körfez devletleri olduğu bilinirken, uluslararası azmettiriciler de devamlı olarak sorgulanıyor.

Türkiye’nin Libya’da yürüttüğü operasyonlardan rahatsızlık duyan devletlerin arasında Fransa’nın da yer aldığı açık seçik ortaya çıktı. Her ne kadar Fransa Cumhurbaşkanı Macron bu durumu kabul etmese de Fransa’ya ait ABD yapımı mühimmatların Hafter’e ait depolarda bulunması, gerçeği ortaya çıkartıyor. Fakat bu birliktelik ayan beyan ortadayken Fransa Cumhurbaşkanı inkar politikasını sürdürmeye devam ediyor.

HAFTER’İ DESTEKLEMİYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da temmuzda yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde Libya’da Hafter’i desteklemediklerini savunurken yaptıkları yardımları da inkar etti.

Bir gazetecinin “Fransa, Hafter’i uzun süredir desteklemekle ve Türkiye’yi eleştirmekle suçlanıyor. Benzer şekilde Rusya’nın veya Birleşik Arap Emirlikleri’nin askeri çabalarını da eleştiriyor musunuz?” şeklindeki sorusuna cevap veren Macron, Fransa’nın Hafter’i desteklemediğini, Fransa’nın rolünün orada kalıcı bir siyasi çözüm bulmak ve buna katkı sağlamak olduğunu ileri sürdü.

Macron, “Şimdi Hafter Nisan 2019’da askeri bir operasyon yapmaya karar verdiyse bunu Fransa ile anlaşarak yapmadı.” dedi.

TÜRKİYE’YE ELEŞTİRİ

Macron’un Libya konusundaki iki yüzlü tavrı bununla da sınırlı değil. Bölgede faaliyet gösteren Türkiye’ye yönelik de açıklamalarda bulunan Macron, Türkiye’yi Berlin Konferansı’ndaki hiçbir taahhüde saygı duymamakla suçladı.

Macron, “Bence NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke için bu durum tarihi ve suç teşkil eden bir sorumluluk oluşturuyor” dedi.

Macron, Libya’da Türkiye’nin politikasının ne olduğunun açıklığa kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

HAFTER’İN DEPOLARINDAKİ FRANSA’YA AİT FÜZELER

Fransa’nın bu yöndeki tavrı her ne kadar inkar politikasının bir ürünü olsa da, gerçek Libya topraklarında açıkça ortada duruyor. Bölgede yürütülen operasyonlarda adreslere baskın düzenleyen Libya ordusuna bağlı askerler, çok sayıda ABD yapımı tanksavar “Javelin” füzeleri buldu.

Her ne kadar Fransa Cumhurbaşkanı Macron reddetse de, Hafter’in en büyük askeri ve siyasi destek veren ülkelerden biri konumunda. Füzelere ilişkin yapılan araştırmada, Javelin’lerin Fransa envanterine kayıtlı olduğu ortaya çıkmış, ABD istihbaratı da bu bilgiyi teyit etmişti. 

FRANSA’YA TEPKİ

Türkiye ile Fransa arasında son günlerde yükselen tansiyona ilişkin Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransız senatörlerle bir araya gelerek tepki gösterdi. Özellikle Macron’un açıklamalarına cevaben yapılan görüşmede Musa sert tepki gösterdi.

Musa BAE ve Mısır’ın, bölgede uygulanan ambargoyu delmesine kayıtsız kalınmasını eleştirirken, yapılan yorumların tarafsızlık ilkesinden uzak olunduğuna dikkat çekti.

Paris Büyükelçisi “Ambargo her gün Mısır sınırında ihlal ediliyor ve her gün Birleşik Arap Emirlikleri’nden Libya’ya uçuşlar oluyor. Bunlar neden sorgulanmıyor? Bizce bu seçimler kasten yapılıyor ve doğuda Hafter’e olan desteğin artmasını sağlıyor. Bunlar uygulanmayıp deniz yollarına ambargo uygulanması bizi şaşkına çevirdi” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.