MEB Bakanı Mahmut Özer uzaktan eğitimin başlayacağı tarihi verdi! 21 Ocak’ta iki haftalık… « Haber Ortaköy | Herkes için haber…

20 Ocak 2022 - 01:59

MEB Bakanı Mahmut Özer uzaktan eğitimin başlayacağı tarihi verdi! 21 Ocak’ta iki haftalık…

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer uzaktan eğitimde öğretmen ve öğrencileri yakından ilgilendiren yeni bir karar aldıklarını duyurdu. Öğretmenlerin …

MEB Bakanı Mahmut Özer uzaktan eğitimin başlayacağı tarihi verdi! 21 Ocak’ta iki haftalık…
Son Güncelleme :

13 Aralık 2021 - 13:17

527 views

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer uzaktan eğitimde öğretmen ve öğrencileri yakından ilgilendiren yeni bir karar aldıklarını duyurdu. Öğretmenlerin seçeneklerini genişletebilmek adına harekete geçen Bakanlık, 21 Ocak-7 Şubat 2022 tarihleri arasında uzaktan eğitim verilmesi için ÖBA’yı kurdu. Konuyla ilgili değerlendirmeler yapan MEB Bakanı, öğretmenler için hareketlilik programının başlayacağını belirterek mesleğin uygulanması sırasında oluşan bilgi veya sistemin ürettiği tecrübe ile öne çıkan okullarda yeni öğretmenlerin görev alabileceğini vurguladı. Açıklamasının devamında okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak istediklerini kaydeden Özer, imkan farklılıklarının azaltılması ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak istediklerini söyledi. İşte Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yaptığı uzaktan eğitim açıklamasının detayları…

İlk Kez 21 Ocak-7 Şubat Tarihleri Arasında Uygulanacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitimde öğretmenlerin seçeneklerini geliştirebilmek adına Öğretmen Bilişim Ağı’nı (ÖBA) kurdu. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Mahmut Özer, 21- Ocak 7 Şubat 2022 tarihleri arasında öğretmenlerin mesleki eğitimlerini bu platform üzerinden verileceği bilgisini paylaştı.

Özellikle pandemi döneminde öğretmen semineri olarak bilinen mesleki gelişim uygulamaları EBA üzerinden gerçekleştirilmişti. Öğretmenler mesleki çalışmalarda eğitim-öğretimin niteliğini genişletmek, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak, yenilenen veya güncellenen öğretim programları hakkında öğrencilere yol gösterici olan öğretmenlerin bilgilendirilmesi sağlamak gibi çalışmalar yapıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre öğrenciler 2021-2022 eğitim öğretim yılında 24 Ocak-4 Şubat 2022 tarihleri arasında yarıyıl tatili yapacak. Öğretmenler ise 21 Ocak – 7 Şubat tarihleri arasında Öğretmen Bilişim Ağı ile çevrimiçi düzenlenen seminerlere katılacak.

Öğretmen Hareketlilik Programı Başlıyor!

TBMM’de öğrenci, öğretmen ve velileri yakından ilgilendiren konular hakkında kritik açıklamalarda bulunan Bakan Mahmut Özer, öğretmenlerle ilgili yeni bir programın uygulanmaya başlanacağını duyurdu. ” Öğretmen Hareketlilik Programı” ile birlikte mesleğin uygulanması sırasında oluşan bilgi ya da sistemin ürettiği tecrübe ile öne çıkan okulları öğretmenlerin yerinde gözlemleyebilmesi için kısa süreli öğretmen hareketlilik programları yapılacak. Bu uygulamanın esasları henüz netlik kazanmazken mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin öne çıkan okullarda kısa süre görev alacak. Bakan Özer’in ” Mükemmeliyet Merkezi” olarak tanımladığı tecrübelerin yerinde görülmesi için ilgili alan öğretmenlerinin okullarda kısa süreli görevlendirilerek buradaki tecrübelerden faydalanılması amaçlanacak.

2022 Yılı Eğitimde Fırsat Eşitliği Dönemi Olacak!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığının 2022 yılında eğitim bütçesinin 274 milyar 384 bin TL olarak belirlendiğini duyurdu. Açıklamasının devamında 2022 yılında çalışmaların odak noktasında eğitimde fırsat eşitliği anlayışı olacağının altını çizen Özer, okul öncesinden yükseköğretime kadar uzanan süreçte eğitimin tüm kademelerini iyileştirebilmek için çabalayacaklarını belirtti. Bu kapsamda öncelik verilecek yerleri belirten Özer ” Okul öncesi eğitime erişimi yaygınlaştırmak, okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak, öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini bütüncül bir yaklaşımla desteklemek ve mesleki eğitimi güçlendirmek olarak belirledik” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.