hava 21° Orta
Google News

MEB’den belge alacak öğrenciler için kritik karar! 5 gün devamsızlık sınırını aşanlar…

Pandemi sebebiyle sık sık kesintiye uğrayan yüz yüze eğitim 6 Eylül tarihinde kaldığı yerden başlamıştı. Çok özledikleri ders sıralarına ve …

Son Güncelleme :

15 Haziran 2022 - 18:08

MEB’den belge alacak öğrenciler için kritik karar! 5 gün devamsızlık sınırını aşanlar…

Pandemi sebebiyle sık sık kesintiye uğrayan yüz yüze eğitim 6 Eylül tarihinde kaldığı yerden başlamıştı. Çok özledikleri ders sıralarına ve arkadaşlarına kavuşan 18 milyon öğrenciyi şimdilerde ise  karne heyecanı sardı. Sınavlarda gösterilen başarılı performansın karnelerde yansımasını görmek isteyen aileler ve çocuklar 17 Haziran cuma gününü iple çekmeye başladı. Öğrencilerin başarı belgesi alabilmesi için bakanlık tarafından uygulanan şartları yerine getirmesi gerekiyor. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Takdir ve Teşekkür belgesi verilirken öğrencilerin sadece başarı puanları dikkate alınmayacak. MEB’in 2018 yılında uygulamaya koyduğu yeni ödül yönetmeliğine göre belge alınırken devamsızlık sınırının aşılmaması büyük önem teşkil edecek. Veliler ve aileler ise özürlü ve özürsüz devamsızlık durumlarında nasıl belge alınacağını merak ediyor. İşte Milli Eğitim Bakanlığına göre Takdir ve Teşekkür belgesi alma şartları…

Devamsızlık Sınırını Aşan Öğrenciler Belge Alamayacak

Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre 2021-2022 eğitim öğretim yılında ders zili son kez 17 Haziran cuma günü çalacak. Karneler ile birlikte öğrencilerin dönem içerisinde gösterdikleri başarı durumlarını içeren belgeler de verilecek. Takdir ve Teşekkür belgeleri verilirken öğrencilerin ölçme ve değerlendirme uygulamalarında aldıkları notlar belirleyici olacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılında resmi gazetede yayınlayarak Ortaöğretim Kurumları Ödül Yönetmeliğinde değişiklikler yaptı. Ortaokul 5,6,7,8 ile lise 9,10,11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinin normal şartlarda 10 gün özürsüz devamsızlık yapma hakkı bulunuyor. Ancak 10 gün devamsızlık hakkını sonuna kadar kullanan öğrenciler, not ortalamasına göre başarı belgesi almaya hak kazansalar bile devamsızlık şartını yerine getiremedikleri için belge alamıyor.

Devamsızlığı 5 Günü Geçmeyenler Belge Alabilir

17 Haziran cuma günü herhangi bir sürprizle karşılaşmak istemeyen çocuklar için devamsızlık şartının 5 gün ile sınırlı olduğunu hatırlatalım. Öğrencilerin dönem ortalaması ne olursa olsun Takdir ve Teşekkür belgesi alabilmek için devamsızlık şartını yerine getirmesi gerekmektedir. 

Takdir ve Teşekkür Belgesi Nasıl Alınır?

Takdir ve Teşekkür belgesi alınırken öğrencilerin karne not ortalaması dikkate alınır. Karne not ortalaması birinci yazılı puanı, ikinci yazılı puanı ve var ise üçüncü yazılı puanının toplanarak toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkar. Tüm dersler için bu işlemi yapan ortaokul ve lise öğrencileri, ders başına çıkan not ortalamasının hepsini toplar. Ortaya çıkan not ortalamasını o dönem kaç ders aldıysa ona böler ve o döneme ait karne not ortalamasını öğrenir.

Teşekkür belgesi alabilmek için not ortalamasının 70 ile 84,99 arasında olması gerekmektedir. 85 ve daha üstü puana sahip olan öğrenciler Takdir belgesi almaya hak kazanırlar. Eğitim hayatları boyunca en az 3 öğretim yılı dönemi boyunca Takdir belgesi alan öğrenciler üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir. Onur belgesi alabilmek için ise öğrencilerin başarılı bir eğitim döneminin dışında arkadaşlarına örnek olacak davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Hangi öğrencinin onur belgesi alacağına öğretmenleri ve okul yönetimler karar verir.

Bakan Mahmut Özer Tarih Verdi

Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinden Bakan Mahmut Özer’in açıklamalarına yer verildi. Yapılan açıklama ile birlikte 2022-2023 eğitim öğretim yılının takvimi de belli oldu. İlkokul, ortaokul ve liseler için yeni eğitim yılında ilk ders zili 12 Eylül’de çalacak. 

Bakan Mahmut Özer, açıklamasının devamında öğretmenlerin mesleki çalışmalarının 1 Eylül itibariyle başlayacağını hatırlatarak okulların açılmasından bir hafta önce anaokulu ve birinci sınıf öğrencilerinin uyum haftasının başlayacağını duyurdu. İşte 2022-2023 eğitim öğretim yılı takvimi;

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.