Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

‘NATO’nun planını Türkiye veto etti’

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan diplomatlar, NATO liderleri tarafından Aralık ayında Londra’da alınan kararları Türkiye’nin uygulamadığını öne sürdü. İsmi açıklanmayan kaynaklar, “Türkiye, NATO’nun Polonya ve Baltık ülkeleri için savunma planını engelliyor” iddiasını ortaya attı. Türkiye, planı kabul etmek için “YPG” şartını masaya koymuştu. Ancak NATO’da Türkiye’nin şartı henüz kabul edilmiş değil.

‘NATO’nun planını Türkiye veto etti’
52 views
17 Haziran 2020 - 16:28

Geçtiğimiz aylarda Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG’ye karşı verdiği mücadeleye NATO’nun yeteri kadar siyasi destek vermediği gerekçesiyle ittifakın Baltık ülkeleri ve Polonya ile ilgili savunma planlarını engellemişti. Uzun süren görüşmeler sonucunda Türkiye’nin Baltık ülkeleriyle ilgili savunma planının kabul ettiği belirtilmişti.

Türkiye’den NATO’ya rest: Dediğimizi yapın yoksa o imzayı atmayız

YENİ GELİŞME

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan 3 NATO diplomatı ve bir Fransız Savunma Bakanlığı yetkilisi, Türkiye ile ilgili iddialarda bulundu. İsmini açıklamayan yetkililer, “Türkiye, NATO’nun Polonya ve Baltık ülkelerine yönelik savunma planını engellemeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO liderleri Londra’da geçen yıl bu konuda anlaşmaya varmıştı” dedi.

NATO açıkladı! Türkiye Baltık planını kabul etti

ANKARA’DAN YPG ŞARTI

Diplomatlar, Ankara’nın Savunma Kartalı isimli planı onaylamasına rağmen, NATO’nun askeri hamle yapmasına engel olduğunu öne sürdü. Diplomatlar, “Türkiye, PYD/PKK’nın terörist olarak tanınmaması durumunda bu planları kabul etmeyeceğini söyledi. Biz de bunun uygun olmadığını ve bu planları engellemenin kabul edilemez olduğunu söyledik” iddiasını ortaya attı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, 2009 - 2021 ©