hava 29° Çoğunlukla Bulutlu
Google News

Omicron enfeksiyonu geçirenler, yeni koronavirüs varyantlarını daha hafif atlatıyor!

Koronavirüsün Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 alt varyantları tüm dünyada etkili oluyor. Yapılan araştırmalar her 2 varyantın da bağışıklık …

Son Güncelleme :

05 Ağustos 2022 - 2:42

Omicron enfeksiyonu geçirenler, yeni koronavirüs varyantlarını daha hafif atlatıyor!

Koronavirüsün Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 alt varyantları tüm dünyada etkili oluyor. Yapılan araştırmalar her 2 varyantın da bağışıklık sistemi tepkisinden kaçmak konusunda, daha önceki varyantlardan daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Ancak kısmen de olsa sevindirici bir araştırma; Alfa, Beta veya Delta gibi eski varyantlar ile enfekte olmanın, BA.4 ve BA.5 varyantına karşı koruyucu etki gösterdiğini belirledi. Omicron varyantı ile enfekte olanlarda ise bu koruma etkisi daha da fazlaydı.

Katar’da BA.4 ve BA.5 enfeksiyon dalgası başladıktan sonra yapılan araştırma, ülkedeki tüm COVID-19 vakalarını ele aldı.

Katar, Doha’daki Will Cornell Medicine’da bulaşıcı hastalık epidemiyolojisi uzmanı olan, araştırmanın yazarlarından Laith Abu-Raddad, yaptıkları araştırmanın “Farklı bağışıklıkların bir araya gelmesinin etkisini gösterdiğini” söyledi.

İnsanların farklı sayıda, farklı aşıları yaptırması ve koronavirüs pandemisinin başlangıcından bugüne farklı varyantlar ile enfekte olması sebebiyle, herkesin bağışıklık geçmişi farklı. Laith Abu-Raddad, “Farklı hastalık ve aşı geçmişleri insanlarda farklı bağışıklıklar olmasını sağlıyor. Bu farklı bağışıklık tepkileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, pandeminin geleceği için çok önemli” diye konuştu.

Doğal koronavirüs bağışıklığı ne anlama geliyor?

Daha önce koronavirüs enfeksiyonu geçirmenin 2 yeni Omicron alt varyantına karşı ne kadar koruduğunu belirlemek için, Abu-Raddad ve ekibi Katar’da 7 Mart – 4 Temmuz arasında kayda geçen COVID-19 vakalarını analiz etti.

Ekip, pozitif test örneklerinin özel bir gen mutasyonu taşıyıp taşımadığına bakarak, hangi enfeksiyonların BA.4 veya BA.5 varyantından kaynaklandığını belirledi. Daha önce enfekte olan kişilerde belirlendi.

Ekip, Omicron öncesi bir varyant ile enfekte olmanın, BA.4 veya BA.5 ile tekrar enfekte olmayı %28,3, semptomatik (hastalığın belirtili geçmesi) enfeksiyonu %15,1 oranında önleyebildiğini belirledi.

Daha önce Omicron ile enfekte olanlarda ise daha yüksek bir koruma görüldü. Omicron ile enfekte olan kişilerin BA.4 ve BA.5 ile tekrar enfeksiyondan %79,7, belirtili enfeksiyondan %76,1 korunduğu belirlendi.

Semptomatik enfeksiyondan korunma oranının, genel enfeksiyona kıyasla düşük olması ilk başta mantıksız gibi görünse de araştırmacılar bunun önceki çalışmalarla benzer bir sonuç olduğunu ve geniş güven aralıkları sebebiyle bu şekilde hesaplandığını söyledi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar nasıl yorumlanmalı?

Çalışma hakkında “Oldukça iyi bir araştırma” diyen Tokyo Üniversitesi viroloji uzmanı Kei Sato, bununla birlikte ilk ve ikinci enfeksiyonlar arasında geçen sürenin sonuçları etkilemiş olabileceğini söyledi. İlk varyantlar, 2021 yılının sonunda ortaya çıkan Omicron’dan daha uzun süre etkili oldu.

Bazı araştırmalar ise, SARS-CoV-2’ye karşı geliştirilen doğal bağışıklığın zamanla azaldığı görüşünde. Bu nedenle bazı uzmanlar, Omicron enfeksiyonu sonrasında geçen sürenin, önceki varyant enfeksiyonlarına kıyasla çok daha düşük olduğu, bu nedenle böyle bir karşılaştırmanın adil olmadığı görüşünde.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.