hava 22° Orta
Google News

Ortaköy’de yol çökmüş (!)

Son Güncelleme :

09 Haziran 2020 - 10:09

Ortaköy’de yol çökmüş (!)

Ortaköy sahilde ki kumpircilerin bulunduğu yolun çöktüğünü haber verdiklerinde nedense hiç şaşırmadım.

Çünkü beklenen bir hadiseydi.

Geçen yıl Eylül ayında da bir çökme yaşanmış Beşiktaş Belediye’si tarafından hemen müdahale edilerek onarılmıştı. Çok şükür ki kış ayı olduğu için kimse yaralanmamıştı.
Fakat bu onarım sırasında gözden kaçan birkaç şey oldu.

Birincisi; Levazım Mahallesi ve Ortaköy Dereboyu’nun altından geçen, yer altındaki ıslah edilmiş derenin denize ulaşım noktasının kumpircilerin tam altından geçtiği.

Harman tuğla dediğimiz tuğladan örülmüş eskiden hatırladığım.Mukavemeti artsın uzun süre çökmeden ayakta kalabilsin diye üst tarafı boydan boya kubbe şeklinde kavisli yapılmıştı. (tonoz) Çocukken etrafında ve üzerinde oynardık.

Bilmeyenler için kumpircilerin bitiminden motor iskelesine kadar uzanan o ortada duran yükseltinin sebebi o dur.

Onarım sırasında yağmur suyunun burayı iyice genişlettiği ve zayıflattığı maalesef fark edilmedi.

Kilosu 3 lira olan patatesin süslenerek tanesinin 20-30 liraya satıldığı bir ticari alanda tabi ki uzun süre onarım yapılamazdı. Bu işletmeler ve belediye adına milyonlarca lira kayıp demek.

Günde binlerce insanın geçtiği ve orada durup yiyecek-içecek aldığı yer alelacele onarılarak üzeri kapatıldı. 3 gün sürdü.

İkincisi ise, çöken alanın etrafına bir bakın. Yürüyüş güzergahı işletmelere işgaliye altında kiraya verilmiş. İnsanlara rahat rahat yürüyecek yer bırakılmamış iç içe yürüyebilecekleri incecik bir koridor kalmış. Bütün alanlarda olduğu gibi.

Dikkat ettiyseniz o işletmelerin hepsi birbirine çok yakın. Hepsinin yüzlerce kilo ağırlığında tezgahı ve soğutma sistemleri var. İşte bu ağırlıkların hepsi o yağmur suyunun ve derenin geçtiği yerin üstüne veya çevresine konuşlanmış.

Hiç düşündünüz mü?

Orada o kadar işletme var bu işletmelerin atık suları nereye gidiyor? diye.

Nereye bağlı bu giderler?

Ben söyleyeyim, geçen yıl çöktüğünde gördük ki çoğu işletmeler altlarından geçen bu fırsatı değerlendirmişler. Bu işletmelerin çoğu giderlerini yasak olmasına rağmen dereye bağlamışlar.

Peki nasıl bağlanmış bu giderler?

Kimseye sormadan, izin almadan, bulundukları yerin tabanını delerek direk bağlamışlar.

Nereye akacak dersiniz bu atık sular.

Direk denize akacak evet.

10 metre arkalarında otoparkın altında ki atık su arıtma kollektöre bağlamak yerine del tabanı bağla gitsin.

Deniz kirlenmiş, yol çökmüş boş ver kimin umurunda “işgaliyeyi tıkır tıkır alıyor nasıl olsa belediyemiz yapsın”.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.