Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

Serrac, hükümetini topladı! Çok çarpıcı Türkiye toplantısı

Libya’nın başkenti Trablus’un Hafter milislerinden temizlenmesi ile birlikte Türk şirketlerin ülkeye dönüşü bekleniyordu. Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac liderliğinde hükümet ve devlet kurumları, dün gerçekleştirdikleri toplantıda Türk şirketlerin ülkeye dönüşünü ele aldı.

Serrac, hükümetini topladı! Çok çarpıcı Türkiye toplantısı
2 views
08 Temmuz 2020 - 10:19

Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Serrac, Planlama Bakanı Tahir el-Cuheymi, Merkez Bankası yetkilileri ve ilgili kurumlarla, “Olağanüstü koşullar nedeniyle kesintiye uğramış projelerin tamamlanması kapsamında elektrik ve enerji altyapısı başta olmak üzere Libyalılara etkili ve hızlı hizmet sağlayacak yeni projelerin Türk şirketleriyle yürütülmesi” konusunu masaya yatırdı.

Serrac, toplantıda “özellikle yarım kalmış projelere yeniden başlanarak tamamlanmasının özel sektörün de katılımıyla iki ülke arasında üzerine çalışılmış, dengeli bir ilişki için başlangıç noktası” olacağını vurguladı.

ELEKTRİK ALTYAPISI BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerin Nisan 2019’da başkent Trablus’u ele geçirmek için başlattığı saldırılar nedeniyle ülkedeki elektrik altyapısı büyük zarar gördü.

Afrika’nın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi Libya’nın en kalabalık şehri Trablus’ta günde sekiz saate varan elektrik kesintileri yaşanıyor. Libya hükümetinin, elektrik sorununu çözmek üzere Türk şirketlerle görüştüğü belirtiliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, 2009 - 2020 ©