SON DAKİKA
hava
Google News

Soyer: İzmir, geleceğin aydınlık Türkiyesi’ne umut olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Tunç Soyer, Şubat 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için yapılan ikinci paydaş …

Son Güncelleme :

05 Ekim 2022 - 20:03

İzmir Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Tunç Soyer, Şubat 2023’te düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için yapılan ikinci paydaş buluşmaları kapsamında Çiftçi Grubu Teknik Çalıştayı’na katıldı. Başkan Soyer, “Neden İzmir’in geleceğin aydınlık Türkiyesi’ne umut olduğunu göstereceğiz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 100 yıl sonra yeniden kentte düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için yapılan ikinci paydaş buluşmaları kapsamında Çiftçi Grubu Teknik Çalıştayı’na katıldı. İşçi, tüccar, sanayici ve esnaf grubunun uzmanlarının ardından İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde çiftçi grubunun uzmanlarıyla bir araya gelen Başkan Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin önemine değinerek “Neden İzmir’in geleceğin aydınlık Türkiyesi’ne umut olduğunu göstereceğiz” diye konuştu.

Moderatörlüğünü İzTarım Genel Müdürü Murat Onkardeşler’in yaptığı çalıştaya Köy Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer’in yanı sıra kooperatif yöneticileri ve temsilcileri de katıldı.

“Boynumuzun borcu”

Çalıştayda konuşan Başkan Tunç Soyer, 1923’te kentte düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’ne atıfta bulunarak “100 yıl öne atalarımız bu memleketin istikbaliyle ilgili kararları İzmir’de almış. Yangın geçirmiş ve daha küllerinden temizlenmemiş bir şehirde geleceğin politikalarını oluşturmuş. İşçiler ayrı, sanayici ve tüccarlar ayrı oturmuşlar, kafa kafaya vermişler, çalışmışlar. Devlet hangi konuya ne kadar müdahale etmeli, nasıl ithalat yapılmalı, ormanlar nasıl korunmalı, o kadar çok karar almışlar ki, o günün koşullarında geleceğe umut yüklemişler. Atalarımızın 100 yıl önce yaptığı bu çalışmayı yeniden İzmir’de yapmak boynumuzun borcu” dedi.

“Geleceğin sorunlarına çözüm üreteceksiniz”

Siyasetin kutuplaştırıcı ortamına dikkat çeken Başkan Soyer, “Şimdi sizler bugünün siyasal iklimini bir kenara bırakarak geleceğin siyasal iklimini yönlendirecek kararlar alacaksınız. Bugünler geçecek. 5 yıl sonra, 10 yıl sonra siyasette kimler başta olur bilinmez ama sizlerin bu masada alacağınız kararlar geleceğin gençlerine ışık tutacak. Geleceğin sorunlarına çözüm üreteceksiniz. Bizler neden İzmir’in geleceğin aydınlık Türkiyesi’ne umut olduğunu göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Sonuç metni hazırlanacak

Çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf temsilcilerinden oluşan kurumların uzmanlar düzeyinde katıldığı ikinci paydaş buluşmaları kapsamında Türkiye’nin ikinci yüzyılının ekonomisine yön verecek temel sektörler ve yöntemler hakkında moderatörler eşliğinde tartışmalar yapılıyor. Farklı sektörleri temsil eden uzmanlar kırsal kalkınmadan tarımsal yatırım ve ihracata, sanayinin mekânsal planlamasından teknolojik dönüşüm ve işgücünün değişen niteliğine, toplumsal refahın adil paylaşımından toplumsal cinsiyet eşitliğine kadar birçok önemli konuda bilgi ve birikimlerini paylaşıyor. Çalıştayların ardından her paydaş grubu için ayrı bir sonuç metni hazırlanacak ve katılımcı kurumlarla paylaşılacak.

Gelecek nesillere ilham verecek

İzmir’de Şubat 2023’te düzenlenecek kongrede, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin toplumda yarattığı derin umutsuzluğu bertaraf edecek ve gelecek nesillere ilham verecek politikaların belirlenmesi hedefleniyor. Kongreye çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra bilim insanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçılar ve yazarlar da katılacak.

Paydaş buluşmalarının ilki Ağustos ayında yapılmıştı

Kongre hazırlık sürecinin ilk aşaması, Ağustos ayı içerisinde düzenlenen ve Türkiye’nin her bölgesinden çiftçi, işçi, tüccar, sanayici ve esnaf örgütlerinin başkan düzeyinde katıldığı ön toplantılarla başlamıştı. Tunç Soyer’in başkanlığı ile yapılan paydaş buluşmalarında kongrenin tarihsel mirası, nihai hedefi ve izlenecek yöntem hakkında katılımcılar bilgilendirildi ve hazırlık sürecinin içeriği ve takvimine ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunuldu.

Kasım 2022 ve Ocak 2023 tarihleri arasında ise Uzman Buluşmaları düzenlenecek. Bu aşamada her bir başlığın dünyaca bilinen uzmanları, paydaş görüşlerini değerlendirecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı