hava 24° Orta
Google News

Süleyman Soylu: 54 bin tatbikat tamamladık!

“2022 Türkiye Afet Tatbikat Yılı kapsamında yılın 7 aylık bölümünde, planladığımız 54 bin 302 tatbikatın neredeyse 54 binini tamamladık …

Son Güncelleme :

04 Ağustos 2022 - 18:12

Süleyman Soylu: 54 bin tatbikat tamamladık!
  • “2022 Türkiye Afet Tatbikat Yılı kapsamında yılın 7 aylık bölümünde, planladığımız 54 bin 302 tatbikatın neredeyse 54 binini tamamladık”
  • “Tatbikat sayımızı revize ederek 60 bin tatbikata çıkaracağız, yıl sonuna kadar hedefimize ulaşacağız”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2022 Türkiye Afet Tatbikat Yılı kapsamında yılın 7 aylık bölümünde, planladığımız 54 bin 302 tatbikatın neredeyse 54 binini tamamladık. Tatbikat sayımızı revize ederek 60 bin tatbikata çıkaracağız, yıl sonuna kadar hedefimize ulaşacağız.” dedi.

Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlenen Afet ve Acil Durum Kurulu Türkiye Afet Risk Azaltma Planı (TARAP) Tanıtımı Toplantısı’na katıldı.

Toplantıda konuşan Soylu, göç yollarındaki verilen tepkilerden Yunanistan’ın geri itmelerine kadar Batı medeniyetinin, son 6-7 yıldır birçok toplumsal olayın yanı sıra küresel afetsellik şiddetinin artması şokunu yaşadığını belirtti.

Soylu, dünya genelinde son yıllarda orman yangınları ve iklim değişiklikleri nedeniyle diğer afet başlıklarında artış olduğuna işaret ederek küresel risk endeksinde Türkiye’nin 194 ülke arasında en riskli 46’ncı ülke olduğunu bildirdi.

Türkiye’de son 12 yılda yaşanan afetlere ilişkin verileri paylaşan ve Türkiye’nin afetsellik anlamında dünyadan ve kendi gerçeklerinden başka bir şey yaşamadığını ifade eden Soylu, son yıllardaki tüm afetlerde Türkiye Afet Müdahale Planı’nın doğru şekilde uygulandığını ve edindikleri tecrübelerle planın güncellenmesi için çalıştıklarını açıkladı.

“SON 2 YILDA 10’U BÜYÜK 100’E YAKIN AFET YAŞANDI 

Soylu, bu çalışmalar doğrultusunda, ülkelerin doğal afetlerin olumsuz etkileriyle başa çıkan ve afet sonrasında uyum sağlama kapasitelerini ifade eden güvenlik açığının orta seviyeden düşük seviyeye düştüğüne işaret ederek “2020’yi Afet Hazırlık Yılı, 2021’i Afet Eğitim Yılı, 2022’yi de Afet Tatbikat Yılı olarak belirlendi. İlk 2 yılı tamamladık. Afet Tatbikat Yılı’nın 7 aylık bölümünde, planladığımız 54 bin 302 tatbikatın neredeyse 54 binini tamamladık. Tatbikat sayımızı revize ederek 60 bin tatbikata çıkaracağız. Yıl sonuna kadar hedefimize ulaşacağız.” bilgisini verdi.

Bu çerçevede Cumhuriyet tarihinde ilk kez deneyimlenen tatbikatların yapıldığını, kurumların birbirleriyle entegrasyonunun ve afetle mücadelede gelişim sağlandığını vurgulayan Soylu, “Son 2 yılda 10’u büyük 100’e yakın afet oldu. Şu anda afet kapsamında 58 bin 946 konut inşa ettik. Bu sadece son 2 yılın verisidir. Bu konutların 40 bin 15’i teslim edildi, 423 de hayvan barınağı yapıldı.” dedi.

TARAP KAPSAMINDA 11 AFET TÜRÜ BELİRLENDİ 

Soylu, dünya genelinde afet riskinde artış olması nedeniyle daha üst tedbir alınması gerektiğini ve bu stratejinin önemli ayaklarından birinin de TARAP olduğunu belirterek 8 Temmuz 2022’de yürürlüğe giren TARAP kapsamında 11 afet türü, 17 temel amaç, 66 hedef ve 227 üst ölçekli eylem belirlendiğini kaydetti.

Soylu’nun konuşmasının ardından TARAP’ın tanıtımı ve yol haritasına ilişkin sunumlar yapıldı.

Toplantıya, İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve ilgili bakanlıklar, kamu kurum kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akademisyenler katıldı.

KAYNAK: AA

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.