Haber Ortaköy | Ortaköy'ün haber sitesi…

Yunanistan’ın çok güvendiği Avrupa ifşa etti! Ege Denizi’ndeki rezillik gün yüzüne çıktı

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times, Ege Denizi’nde Yunanistan’ın sistematik bir şekilde mülteci ve göçmenlere uyguladığı şiddetinin görüntülerini yayınladı. Mülteci konusunda sık sık Türkiye’yi suçlayan ve uluslararası kamuoyunda Türkiye’ye karşı bir karalama kampanyası başlatma çabası içinde olan Yunanistan’ın Ege Denizi’nde uyguladığı insanlık dışı yöntemi tepki çekti.

Yunanistan’ın çok güvendiği Avrupa ifşa etti! Ege Denizi’ndeki rezillik gün yüzüne çıktı
36 views
10 Haziran 2020 - 17:27

Dünya üzerinde en çok mültecinin barındığı ülkelerden biri olan Türkiye’yi sık sık eleştiren ve Avrupa Birliği’ni kışkırtmaya çalışan Yunanistan’ın Ege Denizi üzerinden yeni bir hayata yelken açmaya çalışan mültecilere uyguladığı insanlık dışı uygulama ifşa oldu.

YENİ VİDEO YAYINLANDI

The Times’ın ele geçirdiği görüntülerde balaklavalı (maskeli) iki adam erkek, kadın ve çocukların olduğu plastik bir bota saldırırken görülüyor. Silahlı olduğu görülen adamlar aracın arka  tarafındaki motoru sökerek teknenin akıntıya kapılmasına sebep oluyor. Bu sırada Yunanistan’a ait sahil güvenlik teknesinin, mülteci teknesinin etrafında hızla dönerek akıntıyı değiştirmeye çalıştığı görülüyor. Gazete, Yunan sahil güvenlik birimlerinin böylelikle teknenin hızla Türkiye karasularına girmesini amaçladığını yazdı.

“YUNANLAR BİZİ GERİ İTİYOR”

Yaşanan panik ve arbede sırasında bazı mülteciler tekneden atlayarak yüzerek tekneyi tekrar Yunan karasularına çekmeye çalıştığı aktarılırken videoyu çeken adam, “Yunanlar geri geliyor bizi tekrar ittirecekler. Açıkça görülüyor bizi tekrar Türkiye’ye doğru ittiriyorlar. İki gün ve bir gecedir buradayız” dedi.

“BENZER OLAYLAR ÇOK YAŞANIYOR”

Videonun geçen hafta içinde Midilli açıklarında çekildiği belirtilirken The Times, “Benzer görüntü ve olayların Türkiye sahillerine yakın diğer Yunan adalarının etrafında da görüldüğüne dair raporlar var” ifadesini kullandı.

THE TİMES: YUNANİSTAN BU YASAK UYGULAMAYI İYİCE ARTIRDI 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca mültecilere bu şekilde “geri ittirme” uygulamasının yapılması yasak. The Times, Yunan yetkililerin konuyla ilgili bir açıklama yapmadığını yazarken, “Yunanistan Mart ayının başından beri bu uygulamayı daha da artırdı” yorumunu yaptı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, 2009 - 2021 ©